AMD traci legendarnego pracownika

Firma AMD nie ma łatwego życia. Autor architektury K8, Jacob Keller odchodzi. Firma z Sunnyvale jest ostatnimi czasy nawiedzana przez  nie liche problemy. Konieczna była restrukturyzacja – wydzielono z niej Radeon Technologies – dział odpowiedzialny za karty graficzne, oraz poleciały głowy. O dziwo nie tylko szeregowych pracowników, ale i managerów wysokiego szczebla.

 

Jim Keller był autorem procesorów K7 i K8. Procesory te, pokazały Intelowi, że nie jest bezwzględnym monopolistą i że jest jeszcze na rynku ktoś, kto depcze mu po piętach. Szczególnie pierwsze Athlony XP, były tak wydajne, że wprowadzono przy ich oznaczeniach numery porównujące je z procesorami intela. Na przykład procesor 1700+ miał 1,4 Ghz a wydajnością konkurował z procesorami intela o częstotliwości 1,7Ghz. Co prawda, tak wielka przewaga AMD nie trwała długo, ale walka przez lata była wyrównana.

Po zaprojektowaniu architektury K8 Keller odszedł z Advanced Micro Devices i podjął współpracę z Apple, przy projektowaniu układóww technologii System On a Chip. Wrócił jednak w 2012 roku i podjął się projektowania procesorów znanych jako Zen. Odejście Jima bez wątpienia ma bezpośredni związek z informacjami które od pewnego czasu docierają do prasy – Zen będzie miało premierę dopiero pod koniec 2016 roku, albo nawet w 2017 roku. tak znaczące opóźnienie i fakt, że firma znajduje się w restrukturyzacji, może być bardzo groźne. Niewykluczone że niebawem Intel będzie już całkowitym monopolistą na rynku procesorów desktopowych i laptopowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *