Czym dokładnie jest backup?

Backup to nic innego jak bardzo skuteczna metoda zabezpieczania danych przed ich utratą w razie zdarzeń awaryjnych. Polega ona głównie na wykonywaniu kopii posiadanych danych i zapisu na nośnikach zewnętrznych. Ideą tego procesu jest w głównej mierze możliwość odzyskania utraconych danych z urządzenia głównego przy pomocy utworzonych kopii na urządzeniach pomocniczych.

BPJakie są założenia idealnego backupu?

Po pierwsze: powinien być wykonywany automatycznie. Użytkownik nie powinien zawracać sobie dodatkowo głowy wykonywaniem kopii zapasowych danych. Skutkuje to również tym, że nie są tak często popełniane błędy przy wykonywaniu kopii. Ważną zaletą automatycznego tworzenia kopii jest jej regularność, co skutkuje tym, że zawsze mamy aktualną kopię naszych danych, a nie starą sprzed kilku tygodni. Wszystko wykonuje w tym przypadku za nas program, któremu wystarczy wskazać pakiet danych, które chcemy zabezpieczyć oraz ustalić harmonogram backupu.

Po drugie: domyślnym źródłem zapisu powinien być zewnętrzny nośnik danych. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy by nasze dane nie były jedynie zabezpieczone przed awariami sprzętowymi ale również zdarzeniami losowymi takimi jak: kradzież, pożar czy powódź.

Backup online.

Backup online jest szczególną odmianą backupu. Łączy on ze sobą wszystkie najważniejsze cechy kopii zapasowej. Różnica jednak jest taka, że wykonywane kopie nie są umieszczane na nośnikach przenośnych bądź zewnętrznych, lecz wysyłane na serwer zewnętrzny, co pozwala nam na posiadanie ich najaktualniejszych kopii w naszej chmurze poza lokalizacją, w której mieści się nasza firma.

Backup a archiwizacja danych.

W języku polskim te dwa określenia są stosowane jako zamienniki. Często się zdarza, że jest to mylne. W języku angielskim „backup” i „data archiving” to dwa różne słowa określające zupełnie odmienne działania. Tak samo jest w przypadku kopi bezpieczeństwa i archiwizacji danych w języku polskim. Backup bowiem dotyczy tworzenia kopii zapasowej plików w celu możliwości odzyskania ich z nośnika zewnętrznego w przypadku uszkodzenia urządzenia na którym znajdują się do tej pory, a archiwizacja to proces warstwowania danych, czyli dzielenie ich na aktywne, nieaktywne lub referencyjne i zapisywania w odpowiednich obszarach przydzielonych do zapisu. Różnicą między tym i dwoma procesami jest również to, że w przypadku archiwizacji dane, które zostały zarchiwizowane przenoszone są na np. inny nośnik, ale są nadal dostępne dla użytkownika w formie referencji. W procesie tworzenia kopii bezpieczeństwa dane są kopiowane w inne miejsce i skopiowane dane nie są bezpośrednio dostępne dla użytkowników, ale pierwotne dane nadal pozostają w oryginalnym miejscu. Dlatego nazywa się to kopią bezpieczeństwa.

2 thoughts on “Czym dokładnie jest backup?”

  1. Backup napisał(a):

    Backup jeżeli chodzi o firmy to jedna z ważniejszych rzeczy. Każda poważna instytucja powinna zadbać o kopie zapasowe, które mogą znajdować się na zewnętrznych dyskach bądź w chmurze. Pamiętaj nie lekceważ tego.

  2. Tymon napisał(a):

    W necie istnieje mnóstwo portali informatycznych, które przedstawiają powyższe zagadnienie. Bywałem na kilku i otwarcie muszę powiedzieć, że wasz jest jednym z moich ulubionych. Opisujecie wszystko w jednym artykule. Będąc na innych serwisach spotkałem się z tym, iż trzeba skakać z artykułu do artykułu żeby doczytać cokolwiek więcej na wybrany temat. Niekiedy to bywa uciążliwe i trudniej się w tym wszystkim połapać. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, gdy wszedłem na tą stronę było brak irytujących reklam. Strona jest prosta, a użytkownik nie powinien się na niej zgubić. Grunt to to, że w swoich tekstach lokujecie wszystko co jest korzystne dla firm jak też dla zwykłych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *