Czym jest system repozytoryjny?

Egzystując w dobie ciągłego postępu informatycznego dostrzegamy, iż co poniektóre zagadnienia stają się ogólnie rozumiane i da się do nich dopasować dużo różnych definicji. Obecnie chcę scharakteryzować wam rozkład repozytoryjny, jaki w ostatnim czasie dość znacząco się zmienił. Przyjrzymy się także typom repozytoriów, żebyście mogli rozróżnić różne typy niniejszego rozwiązania.

Usługa repozytorium jest narzędziem technologicznym, które służy głównie do zapisywania, składowania oraz udostępniania przeróżnego typu plików. Należy rozróżniać usługę repozytorium od bibliotek cyfrowych i platform, jakie udostępniają jedynie aktualne materiały. W repozytoriach gromadzone są nie tylko nowe kopie danych lecz także archiwalne wersje plików. Obowiązkiem repozytorium jest też przebieranie oraz kategoryzowanie danych trafiających do przechowania. Dobre repozytorium to takie, które zostało wpisane do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.

E-learning education or internet library. Laptop and books.Są przeróżne typy repozytoriów, a sam system repozytoryjny złożony jest z kilku różnych narzędzi odpowiednio podzielonych na poszczególne kategorie. Oto niektóre rodzaje repozytoriów:

1. Repozytorium instytucjonalne – założycielami są zazwyczaj instytucje. Stosowane jest ono głównie do gromadzenia oraz promowania prac, których twórcami są jednostki należące do danej instytucji. W dodatku repozytorium instytucjonalne dopomaga w pewien sposób nadzorować instytucją. Dużym plusem owego rodzaju repozytoriów jest opcja sporządzania niezwykle dokładnych statystyk.

2. Repozytorium dziedzinowe – w tym miejscu swoje rezultaty badań, publikacje oraz wyniki pracy mogą umieszczać naukowcy z określonej dziedziny nauki. Jako sztandarowy przykład repozytorium dziedzinowego można podać arXiv, które udziela fizykom informacji o najnowszych publikacjach.

3. Repozytorium projektowe – wzorem może być repozytorium ECNIS. Uważane za rozległy projekt kilku instytucji, który może obsługiwać repozytorium w celach ulepszenia komunikacji oraz masowego prezentowania efektów projektu.

4. Repozytorium danych – rzadka kategoria repozytoriów. Repozytoriów publikacji jest o wiele więcej aniżeli repozytoriów danych. Repozytoria danych mimo to wciąż się poprawiają, a dopomaga im w tym włączenie do projektów polityk instytucjonalnych. Jeżeli repozytoria danych będą wciąż kształtowały się w takim tempie to wkrótce będą się dzieliły na instytucjonalne i dziedzinowe.

To tylko kilka przykładów repozytoriów. Powstaje ich naprawdę niezmiernie wiele. Jedne kwalifikowane} są do repozytoriów treści jeszcze inne natomiast do repozytoriów danych. W sieci istnieje wiele otwartych repozytoriów, z jakich można skorzystać. Założyć repozytorium zdołamy także z pomocą firm, które proponują usługę repozytorium w swoich założeniach firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *