Historia telefonii komórkowej

Zapewne wielu z was zastanawia się jak wyglądał pierwszy telefon oraz jak powstał. W obecnych czasach niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez komórki. Z upływem lat ten elektroniczny wynalazek stał się uniwersalnym środkiem komunikacji personalnej. Coraz rzadziej rozmawiamy w cztery oczy. Sprawy na „nie telefon” coraz częściej staramy się rozwiązywać bez użycia telefonu komórkowego. Skoro telefony komórkowe osiągnęły tak wielką popularność spójrzmy na historię telefonii na świecie i w Polsce.

Wszystko zaczęło się w 1956 roku, kiedy to szwedzka firma Ericsson wprowadziła do użytku pierwszy telefon. Pierwsza tak zwana „komórka” była wielkości walizki i ważyła 40 kg! Kto dziś wyobraża sobie taką „cegłę”? Jeszcze bardziej szokuje jego cena. Telefon kosztował tyle samo co nowy samochód. Gdyby dziś było identycznie jedynie najbogatsi mogliby sobie pozwolić na zakup telefonu komórkowego. Widzimy zatem jak wszystko z czasem się zmienia.

Widzimy zatem jak postęp w przeciągu 17 lat poszedł do przodu. Waga telefonu została zredukowana o 39 kg, a tej wielkości telefonów do walizki zmieściło by się około 6! Wracając do sieci warto powiedzieć coś o Polsce. Pierwszym operatorem telefonii komórkowej systemu NMT w naszym kraju została firma Centertel. Pojawiła się ona w roku 1991 i działała jako spółka Telekomunikacji Polskiej S.A oraz francuskiego potentata France Telekom Mobiles International. Wspomniany system NMT przejęliśmy od krajów skandynawskich, jednak wprowadzony został z pewnymi modyfikacjami mającymi poprawić w pewien sposób jakość usług.

Sieć rozwijała się na samym początku dość sprawnie osiągając liczbę nawet 250 tysięcy abonentów, jednak z czasem wprowadzono systemy cyfrowe GSM900 i DCS1800. Wtedy część abonentów zrezygnowała z usług i przeszła do konkurencji. Bardzo dużą zaletą sieci NMT był jej zasięg. Sieć pokrywała bowiem 95 % powierzchni kraju. Liczba tej sieci spadała jednak z upływem lat dość znacząco. W 1999 roku jej liczbę szacuje się na około 180 tysięcy. Wtedy spółka Centertel postarała się o koncesję na sieć DCS1800 i GSM900. Niestety zasięg tych dwóch systemów nie był tak pokaźny jak w przypadku NMT. DCS1800 obejmowała jedynie duże, główne miasta i niektóre drogi główne w Polsce. Lepiej było natomiast z systemem GSM. Powstała najnowocześniejsza sieć 1800/900 zapewniająca najwyższą jakość usług. Pojawiły się sieci Plus GSM i Era GSM. Obecnie z usług Plus GSM korzysta około 1,6 mln klientów. Era GSM miała ich o 0,1 mln więcej, a jej wartość szacowana jest na ponad 1 mld dolarów.

Tak w skrócie można przedstawić historię telefonii komórkowej. W obecnych czasach mamy już telefony dotykowe, czyli tak zwane smartfony. Technologia niezmiernie szybko brnie do przodu. Producenci wyprzedzają się z tworzeniem coraz to nowszych telefonów komórkowych. Zadajmy sobie zatem pytanie: co nas czeka za około 10 – 15 lat skoro w ciągu 17 potrafili na tamte czasy tak zredukować wagę i rozmiar telefonu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *