Możliwości telefonów komórkowych

Większość z nas posiada telefon komórkowy. Dokładnie licząc z tych urządzeń korzysta przeszło 6 miliardów osób na całej ziemi. Jest to około 90% całej populacji. W Polsce penetracja rynku telefonii komórkowej wyniosła w 2010 roku 123%, czyli jakieś 47 milionów aktywnych numerów. Zastanówmy się zatem dlaczego tak jest? Do czego służy nam telefon? Jaki funkcje posiada tak złożone urządzenie? Na te pytania postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć.

Na początek zadajmy sobie pytanie: czy telefon nie został stworzony po to by się dzięki niemu komunikować z innymi? Ależ oczywiście, że tak. Jednak z czasem producenci zaczęli również dostrzegać możliwość usprawniania tych urządzeń. Współczesny telefon to już zabawka. Posiada wiele funkcji, które wypierają inne urządzenia, np. zegarki. Liczba dostępnych funkcji w telefonach jest niezliczona. Podstawowa jednak zawsze się nie zmieni – możliwość prowadzenia rozmowy.

Dziś na rynku telefony, które posiadają niezliczone ilości możliwości nazywane są smartfonami. Wykorzystując właściwości sieci możemy wysyłać wiadomości tekstowe (SMS-y) lub też wiadomości graficzno-tekstowe (MMS-y). W nowoczesnych telefonach można znaleźć wiele funkcji, które odstawiają tradycyjne czynności na bok. Należą do nich np. budzik, notes, organizator, kalkulator, kalendarz, radio, dyktafon czy latarka. Wszystkie te funkcje zamieszczone są w jednym urządzeniu – telefonie komórkowym.

 

Urządzenia takie jak latarka, dyktafon czy inne wcześniej wspomniane zostają zapominane. Człowiek potrzebując oświetlić sobie drogę nie weźmie już do ręki zwykłej latarki, a posłuży się raczej smartfonem. Nie możemy zapomnieć też o wbudowanych aparatach, które wykonują coraz to lepsze jakościowo zdjęcia. Idealnym rozwiązaniem dla ludzi biznesu, jak również dla normalnych użytkowników stały się wideokonferencje, którą umożliwia technologii 3G. W telefonach dzisiejszych czasów znaleźć można też połączenie z Internetem i bardzo przydatny interfejs Wi-Fi, dzięki którym możliwe jest korzystanie z przeglądarki w telefonie. W niektórych modelach znaleźć można też inne funkcje. Są to np. czytniki linii papilarnych, skanery czy mierniki temperatury, ciśnienia i pulsu. Smartfony są coraz częściej wyposażane w różne gadżety. Nie możemy nie wspomnieć o możliwości przesyłania plików między urządzeniami. Kiedyś odbywało się to przy pomocy interfejsu IrDA, czyli dawno zapomnianej i wypartej przez Bluetooth technologii. Teraz dominuje wspomniany Bluetooth dzięki któremu można przesyłać miedzy telefonami pliki większych rozmiarów. Za pomocą smartfona zapłacimy też w sklepie za zakupy. Będzie do tego potrzebne odpowiednie oprogramowanie, jednak to też już jest możliwe.

Czy telefony nie wyprą kart płatniczych? Czy nie zostaniemy zdominowani przez telefonię? Jak będzie wyglądał świat za kilkanaście lat? Odpowiedzi na te pytania nie są znane nikomu. Możemy jedynie podejrzewać, co przyniesie nam przyszłość telefonów komórkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *