nowy iphone 6

W poprzednim roku powitaliśmy na rynku nowy produkt firmy Apple, a mianowicie iPhone’a 6 oraz 6 Plus. Nieustępliwy konkurent firmy Samsung w przeciągu kilku miesięcy podbija rynek smartfonów na całym świecie. Ogromna liczba sprzedanych dotychczas egzemplarzy stawia pytanie: jaka będzie odpowiedź Samsunga? Ten temat poruszyliśmy w artykule „Samsung Galaxy S6”. Tu natomiast chcemy się skupić na flagowcu firmy z Cupertino. Zobaczcie czym może poszczycić się nowy iPhone.

Pojawił się 9 września 2014 roku i zabłysnął na samym wstępie. iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus oferują ekrany o przekątnych 4,7 i 5,5 cala. Oba telefony są następcami dobrze zapamiętanego modelu 5s, który na rynku pojawił się w 2013 roku. Na co warto zwrócić uwagę to pamięć. Pod tym względem iPhone 6 został wydany w trzech wersjach: 16 GB, 64 GB oraz 128 GB. To samo dotyczy jego brata – iPhone 6 Plus. Pomijając większe ekrany oraz mocniejsze podzespoły tych dwóch smartfonów, warto zwrócić uwagę na szereg nowych funkcji jakie proponuje nam Apple w iPhone 6. Powiązane są one z nową wersją systemu operacyjnego noszącego nazwę iOS 8. Model iPhone 6 posiada także nowe rozwiązanie jeśli chodzi o LTE. Internet jest po prostu szybszy niż w iPhone 5.

iPhone 6 staje do walki z flagowymi modelami smartfonów takich producentów jak: Samsung, HTC czy Sony. Plotki i wyciekające informacje o tym modelu znaleźć w sieci można od dawna w różnych językach. Niektóre się nie sprawdziły, ale te, które były pewne w dniu jego oficjalnej premiery sprawiły, że zaledwie 3 dni po wprowadzeniu iPhone 6 na rynek, Apple sprzedało aż 10 milionów egzemplarzy tego smartfona. Nowego iPhona można oczywiście spotkać również w Polsce jednak jego cena nie jest niska, zresztą tak jak w przypadku każdego iPhona. Najmniej pojemnego, czyli z pamięcią wewnętrzna 16 GB można nabyć za 2950 zł. Zabawka nie jest tania.

Wydajność iPhone 6.

Co wiemy o wydajności modelu w wersji 6. Wyposażony został w dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor A8 taktowany z częstotliwością 2 GHz. Informacja o samym taktowaniu nie jest jednak do końca taka pewna. Podzespoły użyte w iPhone 6 są zdecydowanie szybsze od układów poprzedniej generacji. CPU jest szybsze o 20% natomiast GPU o 50%. Jak twierdził przed premierą producent smartfon ma działać znacznie dłużej od poprzednika oraz z maksymalną wydajnością. Jak to się sprawdza w praktyce? Ano tak, że świeżo przeprowadzone benchmarki nie potwierdzają tego, być może przesadnie użytego stwierdzenia Apple.

Porównując model iPhone 6 z jego poprzednikami iPhona’mi 5S i 5 możemy jasno stwierdzić, że jeśli chodzi o wydajność, to przynosi on jedynie nieznaczną poprawę względem 5S. Nowością jest tylko przesył danych z prędkością 150 Mb/s oraz Wi-Fi w standardzie 802.11 ac. Za co więc tyle płacimy? Wychodzi na to, że za firmę.

Budowa.

Może iPhone 6 zaskoczy nas swoją budową. Jego grubość to 6,9 mm dla wersji z ekranem o przekątnej 4,7 cala lub 7,1 mm dla wersji 5,5 calowej. Za każdym razem Apple wprowadza zmiany jeśli chodzi o grubość. W każdym modelu dostrzegamy pod tym względem pewną zależność. Materiał z jakiego została wykonana tylna klapa to aluminium. Firmowy znaczek Apple wykonano ze stali nierdzewnej (jak na moje przesada). Telefon posiada zaokrąglone ramki, co sprawia, ze nie wydaje się kwadratowy. Dziwnym rozwiązaniem jest wystający w niewielkiej ilości aparat z obudowy. Kontrolki standardowe dla iPhona, bez żadnych zmian od kilku modeli. Jak twierdzą niektórzy nie zmusza do zmiany przyzwyczajeń. Dwa standardowe przyciski od głośności oraz centralny pod ekranem. W iPhonie 6, podobnie jak w modelu 5S przycisk pod wyświetlaczem nie posiada żadnych oznaczeń i odziedziczył czytnik linii papilarnych.

Wiele opinii dotyczących iPhona 6 spotyka się w internecie. Ja jako osoba bardziej wymagająca wybieram za każdym razem smartfony firmy Samsung. Jakoś nie przemawiają do mnie produkty Apple, a poza tym są drogie i szpanerskie. Każdy ma jednak swoje zdanie i ważne jest by umieć je uszanować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *