Pierwszy smartfon

Smartfony. Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły i jak wyglądał pierwszy model? Niektórzy z was mogą pamiętać czasy, w których na rynku zaprezentowany został Simon. Tak właśnie się nazywał. Teraz rzadko się o nim mówi. Niektórzy z was zapewne są ciekawi tego, co posiadał w sobie ów prototyp. Przygotowaliśmy dla was ten szczególny opis, aby odnowić pamięć o tym, który zapoczątkował nieustającą erę smartfonów.

Czym jest smartfon? Od tego należałoby zacząć. Smartfon to urządzenie będące połączeniem telefonu i komputera. Oferuje swoim użytkownikom niemalże nieskończone spektrum możliwości. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Są towarzyszami w pracy, dostarczają rozrywki, a co najważniejsze pozwalają nam kontaktować się z przyjaciółmi i najbliższymi. Zróbmy jednak krok wstecz ( jakieś 22 lata ). Mamy rok 1993. Firma IBM prezentuje światu nowość w świecie telefonii komórkowej – pierwszego smartfona o nazwie Simon. Określony został jako połączenie telefonu, PDA i faxu.

Model widoczny na powyższym zdjęciu posiadał ekran dotykowy o przekątnej 4,5 cala. Zapewne nie uwierzycie ale to więcej niż ma dzisiejszy iPhone 5s! Wyposażony został również w procesor 16 MHz oraz 1MB pamięci wewnętrznej (niewielka ilość ale i tak coś jak na tamte czasy). O dziwo telefon nie miał jakiegoś szczególnego wzięcia. Sprzedało się go zaledwie 50 000 egzemplarzy. Prócz funkcji telefonu Simon posiadał kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik, pocztę elektroniczną oraz gry. Używało się go przy pomocy pióra, spotykanego nie tak dawno w nowszych smartfonach. Przez jakiś czas nazywano go Palmfonem. Wzięło się to od połączenia palmtopa z wbudowanym modułem telefonicznym. Urządzenie można spotkać w filmie „System”, w którym główną rolę grała słynna Sandra Bullock. Skoro był tak popularny, to co sprawiło, że jego sprzedaż była tak niska? Otóż Simon ważył ponad pół kilograma. Bateria w urządzeniu w trakcie pełnego użytkowania wytrzymywała nie całą godzinę. Dodatkowo cena powalała z nóg – 900 dolarów.

Zastanawiacie się zapewne co było po Simonie? Oto i odpowiedź. Kolejny krok w produkcji smartfonów zrobiła Nokia, która w 2000 roku wypuściła na rynek model 9210 Communicator pracujący z systemem symbian. To był pierwszy model z kolorowym ekranem na świecie. Ale ten temat zadedykowaliśmy pierwszemu smartfonowi, a to miano należy do Simona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *