Polaczenie Casio – MIDI – Komputer

Dzisiaj chciałbym opisać schemat połączenia komputera z instrumentem muzycznym.

Opiszę to na swoim przykładzie a mianowicie użyję do tego połączenia:

– komputer

– kabelek MIDI (USB)

– keyboard Casio CTK-900

– program Fl Studio ver.8

– program Guitar Pro ver.5

Poniżej pokazuję samo podłączenie oraz to jak z zintegrować w/w programy z tym właśnie połączeniem.

A więc kabalek MIDI USB podłączam do keyboarda – ALE UWAGA !!! – Keyboard ma dwa złącza MIDI IN i MIDI OUT czyli wejscie i wyjscie takie same oznaczenia mam na kablu a dokładnie na wtyczkach i tu jest trochę dziwnie ponieważ wtyczkę na której pisze MIDI IN wtykamy do gniazda w keyboardzie z napisem MIDI OUT i odwrotnie wtyczkę z napisem MIDI OUT wtykamy do gniazda MIDI IN.

Czyli : MIDI IN ————————–> MIDI OUT
MIDI OUT ———————–> MIDI IN

Gdy kabelek jest podłączony do keyboarda włączam go i podpinam drugą końcówkę USB do komputera wtedy komputer wykrywa mi dodatkowe urządzenie USB i instaluje sterowniki.(Nie potrzebowałem żadnych dodatkowych sterowników).
Pierwszym krokiem aby Pliki MIDI zapisane na komputerze odtwarzać w keyboardzie za pomocą tego połączenia wchodzimy w . Panel sterowania/Dźwięki i urządzenia audio pojawi się tabelka – wybieramy trzecią zakłądkę od lewej czyli AUDIO i na samym dole mamy Otwarzanie muzyki MIDI i w okienku urządzenie domyślne wybieramy nasze połączenie. (powinno się pojawić gdy komputer jest podłączony z keyboardem i keyboard jest włączony.) Wówczas po zatwierdzeniu zmian podczas gdy klikniesz plik MIDI w komputerze dźwięki powinny być odtwarzane w keyboardzie.

Jeśli chodzi o program Fl Studio – po uruchomieniu programu przy włączonym keyboardzie wchodzimy w OPTIONS -> MIDI SETTINGS. Pojawia się okienko gdzie ustawiamy nasze połączenie. U mnie wygląda to tak:

Jeśli w obu oknach ustawicie prawidłowe połączenie program będzie współpracował z syntezatorem. Jeżeli chodzi o samą obsługę programu to zapraszam na opisu pod adres: http://www.beatsfactory.pl/warsztat,11.html

Podobnie jest z programem Guitar Pro. Połącznie daje nam mnóstwo możliwości jak np. naciśnięty klawisz w keyboardzie zapisuje jako nutę i pozwala na późniejsze jej zapisanie lub odtworzenie.
Uruchamiamy program Guitar Pro i wchodzimy do OCJE —-> USTAWIENIA AUDIO (MIDI/RSE) pojawia się okienko gdzie tak jak poprzednio wybieramy nasze połączenie.

I wszystko powinno działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *