Telefony komórkowe postęp na przełomie lat

Telefony komórkowe stały się niezbędnym urządzeniem na całym świecie. Dawniej używano do komunikacji zwykłych aparatów telefonicznych, a dziś są to już zaawansowane urządzenia typu smartfon. Samo powstanie telefonu komórkowego jest ściśle powiązane z wynalezieniem układów scalonych, co w pewny sposób przyczyniło się do szybkiej popularyzacji bezprzewodowej łączności radiotelefonicznej. Jej działanie nie jest skomplikowane na tyle byśmy tego nie mogli zrozumieć. Centrala wysyła sygnały nadawczo – odbiorcze do podstacji, które obsługują użytkowników telefonów komórkowych znajdujących się w zasięgu ich działania. Historia telefonii komórkowej sięga daleko wstecz.

Pierwsze telefony komórkowe, powstałe na początku lat osiemdziesiątych, przesyłały dźwięki zapisane w sposób analogowy NMT. Ów system należał do rodziny systemów telefonii komórkowej pierwszej generacji. Pierwszy raz został zastosowany w Szwecji. Na samym początku był przystosowany do pracy w paśmie tylko 450 MHz. Po jakimś czasie została stworzona jego nowocześniejsza wersja działająca już w paśmie 900 MHz oraz wersja NMT-450i pracująca w paśmie 450 MHz. W Polsce NMT-450i jest stosowana przez PTK Centertel, czyli operatora sieci Orange.

 

Na dzień dzisiejszy większość telefonów komórkowych działa w systemach cyfrowych. Należą do nich np. GSM, UMTS, PCS, DCS. Najpopularniejszym jest jednak GSM, które z angielskiego rozumie się jako: Global System for Mobile Communications. Opracowując cyfrowy system łączności, umożliwiający prawdziwą miniaturyzację telefonów komórkowych, telefonia komórkowa stała się najdynamiczniej rozwijającym się działem w gospodarce na skalę światową. Sieci, które są oparte na tego typu systemie komunikacji, oferują w swoich usługach nowe rozwiązania. Należą do nich między innymi dostęp do internetu, wiadomości tekstowe, wiadomości multimedialne czy też rozmowy video. Dwu miliardowa liczba unikatowych numerów abonenckich telefonii GSM pojawiła się w roku 2007. Wtedy też sieci oparte na tej technologii pojawiły się w ponad 200 krajach na całym świecie. Wprowadzono międzynarodowy roaming i umowy międzyoperatorskie, co pozwoliło abonentom GSM kontaktować się z osobami korzystającymi z telefonów komórkowych w innych krajach.

 

Ogromy postęp w funkcjonalności

Dawniej telefon komórkowy nie posiadał tak wiele opcji jak dzisiejsze aparaty. Większość z osób w dzisiejszych czasach korzysta z internetu na telefonie. Kiedyś nikt o tym nawet nie myślał. Telefony nie miały kolorowych ekranów, nie były wyposażone w moduły typu bluetooth czy też Wi-Fi oraz nie dało się na nich słuchać radia czy puszczać ulubionych piosenek na słuchawkach. Postęp kategorycznie zmienia telefony komórkowe. Producenci ciągle starają się dodawać do swoich produktów coraz to nowsze funkcjonalności. W dzisiejszych czasach nie spotkamy już telefonu bez aparatu fotograficznego, który niekiedy potrafi zrobić lepsze zdjęcie niż zwykła cyfrówka ze sklepu. Wiele urządzeń, które kiedyś były niezbędne znajduje się teraz w jednym – telefonie komórkowym. Do nich zaliczyć można – odtwarzacz mp3, budzik, radio, latarka, zegarek i wiele innych. W najnowszych modelach spotkać można już różne czujniki. Telefony zastępują już urządzenia GPS, mierzą nasz puls oraz potrafią rozpoznawać twarze.

 

 

 

Kiedyś takie coś było w ogóle nie do pomyślenia. Ludzie używali telefonów komórkowych jedynie do komunikacji ze znajomymi oraz rodziną. Z czasem popularne stały się też wiadomości SMS. Starsze telefony miały jednak swoje zalety. Niektórzy powiedzą, że nowoczesne jest lepsze. Nieprawda. Dawniej telefon ( pamiętna, niezniszczalna Nokia 3310 ) trzymała na baterii do tygodnia czasu, a czasami nawet znacznie dłużej. Dziś korzystanie z różnych bajerów dostępnych w naszych telefonach komórkowych oraz zastosowanie dużych ekranów dotykowych sprawia,że wykorzystanie baterii w telefonie jest ogromne. Sporadycznie zdarza się by telefon wytrzymał na baterii dłużej niż 2-3 dni. Jak to się mówi – coś za coś. Dawniej telefony były bardziej wytrzymałe. Upadek z wysokości stołu czy nawet szafy nie powodował jakiś poważnych uszkodzeń. Dzisiejsze telefony są strasznie kruche. Tego typu upadek dla dzisiejszych telefonów komórkowych kończy się zazwyczaj albo uszkodzeniem ekranu dotykowego albo innymi zewnętrznymi uszczerbkami. Wielu producentów chwali się, że ich telefony są wodoszczelne. I pytanie: po co to komu? Czy ja mam zamiar pływać w basenie z telefonem w ręku? Dużo funkcji jest w zupełności zbędnych i nieprzydatnych. Stare telefony choć bardziej ubogie, to na długo będą wspominane prze niektórych użytkowników.

 

Wielu z was zapewne przyzna mi rację jeśli chodzi o postęp na przełomie kilkudziesięciu lat, iż telefony dzisiejszych czasów w pewnych rzeczach zostały takie same jak stare telefony komórkowe. Ulepszone zostały tylko wyglądem i opcjami oraz wnętrzem. Jednak nigdy nie będą tak wytrzymałe jak stara Nokia 3310 czy tak wydajne pod względem baterii jak wspomniany model Noki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *