Z czym najczęściej mylimy backup online?

Backup online jest pojęciem nad wyraz wszechstronnym, jakie zazwyczaj mylone jest przez użytkowników z porównywalnymi usługami. Omyłki takie nie są absolutnie bezzasadne, gdyż narzędzia, które tu wam opiszemy posiadają jakieś znamiona backupu. Jednakże wszystkie te zagadnienia nie spełniają wszystkich cech charakterystycznych dla kopii bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo jest tu słowem kluczowym. Spójrzmy na czytelny wzór zaciągnięty prosto z życia: jeśli weźmiemy macierz RAID wtedy istotna różnica bazuje na trybie zapisywania dokumentów; mirroring to nic innego jak bieżące kopiowanie, a backup to dublowanie stanu systemu w odpowiednio określonym czasie. Wywnioskować możemy z tego, iż macierz jest tylko metodą zapisywania a także składowania plików ale nie ochrania przed niebezpieczeństwem takim jak na przykład niechciane nadpisanie plików. Przeto też to rozwiązanie nie jest traktowane jako kompletne zabezpieczenie posiadanych danych.

offsite-backup
Niesłychanie często mylonym zagadnieniem z backupem jest archiwizowanie. Przewodnim przedmiotem archiwizacji jest klasyfikacja danych na wybrane kategorie, w taki sposób by osoba z nich korzystająca mogła w dowolnej chwili dotrzeć do interesujących materiałów. Jeśli chodzi o archiwizację pierwotne dane przenoszone są z pewnego miejsca w drugie, zaś jeżeli backupie online to oryginalne pakiety danych pozostają ciągle na wcześniejszym miejscu, a ich kopia jest deponowana na nośnikach zewnętrznych. Czynnikiem, który wyłącza archiwizację jako kopie zapasową jest też istniejąca jedna wersja danych.

Co można jeszcze błędnie uznać za backup? Wersjonowanie danych jest kolejnym zagadnieniem mylnie nazywanym jako rodzaj kopii zapasowej. Powinno się wiedzieć, iż wersjonowanie danych jest jedynie magazynowaniem rozmaitych wersji tego samego pliku. Backupem nie możemy również nazwać trzymanie plików na osobnych partycjach tego samego dysku – należy pamiętać, że w razie usterki nośnika zagrożone będą pliki umieszczone na wszystkich partycjach dysku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *